IXDH20N120
IGBT Transistors 20 Amps 1200V
product image
IXDH20N120 Picture
SeekIC No. : 00143130 Detail
IXDH20N120: IGBT Transistors 20 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXDH20N120
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.4 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-247-3
Packaging : Tube
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Package / Case : TO-247-3
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.4 V
Features:
· NPT IGBT technology
· low saturation voltage
· low switching losses
· square RBSOA, no latch up
· high short circuit capability
· positive temperature coefficient for easy paralleling
· MOS input, voltage controlled
· optional ultra fast diode
· International standard package
Application
· AC motor speed control
· DC servo and robot drives
· DC choppers
· Uninteruptible power supplies (UPS)
· Switch-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Conditions Maximum Ratings
VCES TJ = 25 to 150 1200 v
VCGR TJ = 25 to 150; RGE = 20K 1200 v
VGES Continuous ±20 V
VGEM Transient ±30 V
IC25 TC = 25, 38 A
IC90 TC = 90 25 A
ICM TC = 25°C,tp= 1 ms 50 A
RBSOA VGE= 15 V, TVJ = 125, RG = 47 VCE = 0.8•VCES
Clamped inductive load, L = 30 H
ICM =35
VCEK < VCES
A
TSC
(SCSOA)
VGE = 15 V, VCES = 1200V, TJ = 125°C
RG = 10 Ω non repetitive
10 µs
PC TC = 25IGBT
Diode
200
TJ   -55 ... +150
TJM   -55 ... +150
  Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300
Md Mounting torque 0.8 - 1.2 Nm
Weight TO-247 6
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXDH20N120
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)38A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3V @ 15V, 20A
Power - Max200W