IXDH35N60B
IGBT Transistors 35 Amps 600V
product image
IXDH35N60B Picture
SeekIC No. : 00143109 Detail
IXDH35N60B: IGBT Transistors 35 Amps 600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXDH35N60B
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-247-3
Packaging : Tube
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-247-3
Features:
·NPT IGBT technology
·low switching losses
·low tail current
·no latch up
·short circuit capability
·positive temperature coefficient for easy paralleling
·MOS input, voltage controlled
·optional ultra fast diode
·International standard package
Application
·AC motor speed control
·DC servo and robot drives
·DC choppers
·Uninteruptible power supplies (UPS)
·Switch-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Conditions Maximum Ratings
VCES TJ = 25 to 150 600 v
VCGR TJ = 25 to 150; RGE = 20K 600 v
VGES Continuous ±20 V
VGEM Transient ±30 V
IC25 TC = 25, 60 A
IC90 TC = 90 35 A
ICM TC = 90°C,tp= 1 ms 70 A
RBSOA VGE= 15 V, TVJ = 125, RG = 10
Clamped inductive load, L = 30 H
ICM =110
VCEK < VCES
A
TSC
(SCSOA)
VGE = 15 V, VCES = 1200V, TJ = 125°C
RG = 10 Ω non repetitive
10 µs
PC TC = 25IGBT
Diode
250
W
W
TJ   -55 ... +150
TJM   -55 ... +150
  Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300
Md Mounting torque TO-220
TO-247
Nm
Nm
Weight TO-247 6
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXDH35N60B
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 35A
Power - Max250W