IXDR30N120D1
IGBT Transistors 30 Amps 1200V
product image
IXDR30N120D1 Picture
SeekIC No. : 00143470 Detail
IXDR30N120D1: IGBT Transistors 30 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXDR30N120D1
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.4 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.4 V
Package / Case : ISOPLUS247-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXDR30N120D1
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.9V @ 15V, 30A
Power - Max200W