IXDR30N120
IGBT Transistors 30 Amps 1200V
product image
IXDR30N120 Picture
SeekIC No. : 00143054 Detail
IXDR30N120: IGBT Transistors 30 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXDR30N120
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.4 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : ISOPLUS247-3
Packaging : Tube
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.4 V
Package / Case : ISOPLUS247-3
Features:
• NPT IGBT technology
- high switching speed
- low switching losses
- square RBSOA, no latch up
- high short circuit capability
- positive temperature coefficient for easy paralleling
- MOS input, voltage controlled
- fast recovery epitaxial diode
· Epoxy meets UL 94V-0
· Isolated and UL registered E153432
Application
• DCB Isolated mounting tab
• Meets TO-247AD package Outline
• Package for clip or spring mounting
• Space savings
• High power density
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXDR30N120
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.9V @ 15V, 30A
Power - Max200W