IXFT26N50Q
MOSFET 26 Amps 500V 0.2 Rds
product image
IXFT26N50Q Picture
SeekIC No. : 00154475 Detail
IXFT26N50Q: MOSFET 26 Amps 500V 0.2 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXFT26N50Q
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 26 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.2 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-268 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.2 Ohms
Package / Case : TO-268
Continuous Drain Current : 26 A
Features:
·IXYS advanced low Qg process
·International standard packages
·Low RDS (on)
·Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
·Fast switching
·Molding epoxies meet UL 94 V-0
·flammability classification
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
500
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
ID25
IDM
IAR
TC = 25°C
TC = 25°C, pulse width limited by TJM
TC = 25°C
24N50 24
26N50 26
24N50 96
26N50 104
A
A
EAR
EAS
TC = 25°C
TC = 25°C
30
mJ
J
dv/dt IS IDM, di/dt 100 A/s, VDD VDSS
TJ 150°C, RG = 2
5 V/ns
PD TC = 25°C 300 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
TL 1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s 300 °C
Md
Mounting torque
Nm/lb.in.
Nm/lb.in.
Weight TO-247
TO-268
6
g
g
Description
·Easy to mount
·Space savings
·High power density
IXFT26N50Q
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXFT26N50Q
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C26A
Rds On (Max) @ Id, Vgs200 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3900pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs95nC @ 10V