IXFT26N60Q
MOSFET 28 Amps 600V 0.25 Rds
product image
IXFT26N60Q Picture
SeekIC No. : 00158440 Detail
IXFT26N60Q: MOSFET 28 Amps 600V 0.25 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXFT26N60Q
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 26 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.25 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-268 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.25 Ohms
Package / Case : TO-268
Continuous Drain Current : 26 A
Features:
· Low gate charge
· International standard packages
·Epoxy meet UL 94 V-0, flammability classification
· Low RDS (on) HDMOSTM process
· Rugged polysilicon gate cell structure
· Avalanche energy and current rated
· Fast intrinsic Rectifier
Specifications
Symbol
Test Conditions
Maximum
Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
600
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
ID25
IDM
IAR
TC = 25°C
TC = 25°C, pulse width limited by TJM
TC = 25°C
26
A
A
EAR
EAS
TC = 25°C
TC = 25°C
45
mj
j
dv/dt
IS IDM, di/dt 100 A/s, VDD VDSS
TJ 150°C, RG = 2
5
V/ns
 PD
 TC = 25°C
 360
 W
TJ
TJM
Tstg
150
Tstg -55 ... +150
°C
°C
 TL
 1.6 mm (0.063 in) from case for 10 s
 300
Md
Mounting torque      TO-247
Nm/lb.in.
Weight
TO-247
TO-268
6
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXFT26N60Q
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C26A
Rds On (Max) @ Id, Vgs250 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5100pF @ 25V
Power - Max360W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V