IXTH24N50
MOSFET 24 Amps 500V 0.23 Rds
product image
IXTH24N50 Picture
SeekIC No. : 00159244 Detail
IXTH24N50: MOSFET 24 Amps 500V 0.23 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTH24N50
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 24 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.23 Ohms Configuration : Single
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Continuous Drain Current : 24 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.23 Ohms
Package / Case : TO-247AD
Features:
·International standard packages
·Low RDS (on) HDMOSTM process
·Rugged polysilicon gate cell structure
·Low package inductance (< 5 nH)
   - easy to drive and to protect
·Fast switching times
Application
·Switch-mode and resonant-mode power supplies
·Motor controls
·Uninterruptible Power Supplies (UPS)
VCGR
TJ = 25 to 150 600
TJ= 25 to 150 ; RGE = 1 M
500
VGEM
Transient ±20
IDM
TC = 25
TC = 25, pulse width limited by TJM
21
A
A
PD TC = 25 300 W
Tstg
150
°C
°C
TL 1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s 300 °C
Md Mounting torque 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight TO-204
TO-247
18
g
g
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTH24N50
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C24A
Rds On (Max) @ Id, Vgs230 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4200pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs190nC @ 10V