IXTH36P10
MOSFET -36 Amps -100V 0.075 Rds
product image
IXTH36P10 Picture
SeekIC No. : 00150898 Detail
IXTH36P10: MOSFET -36 Amps -100V 0.075 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTH36P10
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : - 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : - 36 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.075 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247AD Packaging : Tube
Description
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : P-Channel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.075 Ohms
Drain-Source Breakdown Voltage : - 100 V
Continuous Drain Current : - 36 A
Package / Case : TO-247AD
Features:
• International standard package JEDEC TO-247 AD
• Low RDS (on) HDMOSTM process
• Rugged polysilicon gate cell structure
• Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
• Low package inductance (<5 nH)
- easy to drive and to protect
Application
• High side switching
• Push-pull amplifiers
• DC choppers
• Automatic test equipment
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25 to 150
TJ = 25 to 150; RGS = 1M
-100
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
ID25
IDM
IAR
TC = 25
TC = 25, Note 1
T C= 25
-36
A
A
EAR TC = 25 30 mJ
PD TC = 25 180 W
TJ
TJM
Tstg
150
TL Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300
Md Mounting torque 1.13/10 Nm/lb.in
Weight   6 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTH36P10
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C36A
Rds On (Max) @ Id, Vgs75 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2800pF @ 25V
Power - Max180W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs95nC @ 10V