IXTH40N30
MOSFET 40 Amps 300V 0.085 Rds
product image
IXTH40N30 Picture
SeekIC No. : 00159195 Detail
IXTH40N30: MOSFET 40 Amps 300V 0.085 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTH40N30
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 300 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 40 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.085 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247AD Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 40 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.085 Ohms
Drain-Source Breakdown Voltage : 300 V
Package / Case : TO-247AD
Features:
· International standard packages
· Low RDS (on) HDMOSTM process
· Rugged polysilicon gate cell structure
· Low package inductance (< 5 nH)
    - easy to drive and to protect
· Fast switching times
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25 to 150 600
TJ= 25 to 150 ; RGE = 1 M
V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20
±30
V
ID25
IDM
TC = 25
TC = 25, pulse width limited by TJM
35
A
A
PD TC = 25 300 W
TJ
TJM
Tstg
150
Md Mounting torque, TO-247 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight TO-204
TO-247
18
g
g
Max. Lead Temperature for
Soldering (1.6mm from case for 10s)
300
°C
Description
·Switch-mode and resonant-mode power supplies
·Motor controls
·Uninterruptible Power Supplies (UPS)
·DC choppers
IXTH40N30
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTH40N30
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C40A
Rds On (Max) @ Id, Vgs85 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4600pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs220nC @ 10V