IXTH96N20P
MOSFET 96 Amps 200V 0.024 Rds
product image
IXTH96N20P Picture
SeekIC No. : 00153997 Detail
IXTH96N20P: MOSFET 96 Amps 200V 0.024 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTH96N20P
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 96 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.024 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Package / Case : TO-247
Continuous Drain Current : 96 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.024 Ohms
Features:
·International standard packages
·Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
·Low package inductance
- easy to drive and to protect
Application
·Easy to mount
·Space savings
·High power density
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTH96N20P
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C96A
Rds On (Max) @ Id, Vgs24 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4800pF @ 25V
Power - Max600W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs145nC @ 10V