IXTM12N90
MOSFET 12 Amps 900V 0.9 Ohms Rds
product image
IXTM12N90 Picture
SeekIC No. : 00159279 Detail
IXTM12N90: MOSFET 12 Amps 900V 0.9 Ohms Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTM12N90
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 900 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 12 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.9 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-204AA Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 12 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 900 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.9 Ohms
Package / Case : TO-204AA
Features:
·International standard packages
·Low RDS (on) HDMOSTM process
·Rugged polysilicon gate cell structure
·Low package inductance (< 5 nH)
  - easy to drive and to protect
·Fast switching times
Application
·Switch-mode and resonant-mode power supplies
·Motor controls
·Uninterruptible Power Supplies (UPS)
·DC choppers
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25 to 150 600
TJ= 25 to 150 ; RGE = 1 M
900
V
VGES
VGEM
Transient ±20
±30
V
ID25
IDM
TC = 25
TC = 25, pulse width limited by TJM
12
A
A
PD TC = 25 300 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
TL 1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s 300 °C
Md Mounting torque 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight TO-204
TO-247
18
g
g
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTM12N90
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeChassis Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C12A
Rds On (Max) @ Id, Vgs900 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4500pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V