IXTP1N100
MOSFET 1.5 Amps 1000V 11 Rds
product image
IXTP1N100 Picture
SeekIC No. : 00154029 Detail
IXTP1N100: MOSFET 1.5 Amps 1000V 11 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTP1N100
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 1.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 11 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 1.5 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 11 Ohms
Features:
· International standard packages
· High voltage, Low RDS (on) HDMOSTM process
· Rugged polysilicon gate cell structure
· Fast switching times
Application
· Switch-mode and resonant-mode power supplies
· Flyback inverters
· DC choppers
· High frequency matching
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGE = 1 M
V
V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20
±30
ID25
IDM
TC = 25°C
TC = 25°C, pulse width limited by TJM
21
A
A
IAR
EAR
EAS
TC = 25°C
TC = 25°C
1.5
mJ
mJ
dv/dt IS IDM, di/dt 100 A/µs, VDD VDSS,
TJ 150°C, RG = 18 Ω
3 V/ns
PD TC = 25°C 500 w
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
Md Mounting torque 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight   4 g
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTP1N100
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C1.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 Ohm @ 1A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 400pF @ 25V
Power - Max54W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs14.5nC @ 10V