JM1AN-TMP-DC24V
General Purpose / Industrial Relays 20A 24VDC SPST-NO QUICK CONN/PCB
product image
JM1AN-TMP-DC24V Picture
SeekIC No. : 002565007 Detail
JM1AN-TMP-DC24V: General Purpose / Industrial Relays 20A 24VDC SPST-NO QUICK CONN/PCB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JM1AN-TMP-DC24V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Coil Voltage : 24 VDC
Coil Resistance : 640 Ohms Coil Current : 37.5 mA
Mounting Style : Chassis Contact Material : Silver Tin Oxide
Switching Voltage :
Coil Voltage : 24 VDC
Mounting Style : Chassis
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Contact Material : Silver Tin Oxide
Coil Resistance : 640 Ohms
Coil Current : 37.5 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationJM1AN-TMP-DC24V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, .250" Quick Connect
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Current37.5mA