JW060ACL
CONV DC/DC +5/+-15V 60W OUT
product image
JW060ACL Picture
SeekIC No. : 003624167 Detail
JW060ACL: CONV DC/DC +5/+-15V 60W OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JW060ACL
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: JW060 Manufacturer: GE Energy
Type: Isolated Number of Outputs: 3
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 5V Voltage - Output 2: 15V
Voltage - Output 3: -15V Current - Output (Max): 9A, 2.2A, 2.2A
Power (Watts) - Manufacture Series: 60W Supply Voltage - Max : 3.6 V
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: With Remote On/Off
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Description
Type: Isolated
Voltage - Output 1: 5V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Efficiency: 87%
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Power (Watts) - Manufacture Series: 60W
Number of Outputs: 3
Voltage - Output 2: 15V
Voltage - Output 3: -15V
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Features: With Remote On/Off
Manufacturer: GE Energy
Package / Case: 8-DIP Module
Series: JW060
Current - Output (Max): 9A, 2.2A, 2.2A
Parameters:
Technical/Catalog InformationJW060ACL
VendorLineage Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output5V, ±15V
Power (Watts)60W
Number of Outputs3
1st Output5 VDC @ 9A
2nd Output15 VDC @ 2.2A
3rd Output-15 VDC @ 2.2A