KDZTR16B
Zener Diodes 16.2 to 18.3V; 20mA 1000mW
product image
KDZTR16B Picture
SeekIC No. : 00276727 Detail
KDZTR16B: Zener Diodes 16.2 to 18.3V; 20mA 1000mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KDZTR16B
Quick Details
Zener Voltage : 16.86 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 13.3 mV/deg C Power Dissipation : 1 W
Maximum Zener Impedance :
Power Dissipation : 1 W
Package / Case : SOD-123
Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 13.3 mV/deg C
Zener Voltage : 16.86 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationKDZTR16B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 12V
Package / CaseSOD-123
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C