KDZTR27B
Zener Diodes 27 to 30.8V; 10mA 1000mW
product image
KDZTR27B Picture
SeekIC No. : 00277195 Detail
KDZTR27B: Zener Diodes 27 to 30.8V; 10mA 1000mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KDZTR27B
Mfg:
ROHM Semiconductor
Quick Details
Zener Voltage : 28.7 V Voltage Tolerance : 7 %
Voltage Temperature Coefficient : 24.6 mV/deg C Power Dissipation : 1 W
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOD-123
Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Maximum Zener Impedance :
Power Dissipation : 1 W
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : SOD-123
Voltage Tolerance : 7 %
Zener Voltage : 28.7 V
Voltage Temperature Coefficient : 24.6 mV/deg C
Parameters:
Technical/Catalog InformationKDZTR27B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 21V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C