KDZTR36B
Zener Diodes ZENER (SOD-123) 36V
product image
KDZTR36B Picture
SeekIC No. : 00270344 Detail
KDZTR36B: Zener Diodes ZENER (SOD-123) 36V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KDZTR36B
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 39.24 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : 37 mV/deg C Zener Current : 10 mA
Power Dissipation : 1 W Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Maximum Zener Impedance :
Voltage Tolerance : 5 %
Power Dissipation : 1 W
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Packaging : Reel
Zener Current : 10 mA
Package / Case : SOD-123
Zener Voltage : 39.24 V
Voltage Temperature Coefficient : 37 mV/deg C
Parameters:
Technical/Catalog InformationKDZTR36B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 27V
Package / CaseSOD-123
PackagingCut Tape (CT)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C