KDZTR6.8B
Zener Diodes 6.8 to 7.7V; 40mA 1000mW
product image
KDZTR6.8B Picture
SeekIC No. : 00270306 Detail
KDZTR6.8B: Zener Diodes 6.8 to 7.7V; 40mA 1000mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KDZTR6.8B
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 7.28 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 3.2 mV/deg C Power Dissipation : 1 W
Maximum Reverse Leakage Current : 20 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOD-123
Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Maximum Zener Impedance :
Power Dissipation : 1 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : SOD-123
Voltage Tolerance : 6 %
Maximum Reverse Leakage Current : 20 uA
Zener Voltage : 7.28 V
Voltage Temperature Coefficient : 3.2 mV/deg C
Parameters:
Technical/Catalog InformationKDZTR6.8B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr20A @ 3.5V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C