LB2016T1R0M
Common Mode Inductors (Chokes) INDCTR STD WND 0806 1.0uH 20%
product image
LB2016T1R0M Picture
SeekIC No. : 001170003 Detail
LB2016T1R0M: Common Mode Inductors (Chokes) INDCTR STD WND 0806 1.0uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB2016T1R0M
Mfg:
Taiyo Yuden
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 1 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 490 mAmps Maximum DC Resistance : 0.09 Ohms
Self Resonant Frequency : 100 MHz Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 0806 (2016 metric)
Series : LB
Description
Impedance :
Q Minimum :
Termination Style : SMD/SMT
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Inductance : 1 uH
Tolerance : 20 %
Self Resonant Frequency : 100 MHz
Series : LB
Package / Case : 0806 (2016 metric)
Maximum DC Resistance : 0.09 Ohms
Maximum DC Current : 490 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB2016T1R0M
VendorTaiyo Yuden
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1H
Tolerance±20%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 490mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq100MHz
DC Resistance (DCR)117.0 mOhm Max