LB2016T1R5M
Common Mode Inductors (Chokes) INDCTR STD WND 0806 1.5uH 20%
product image
LB2016T1R5M Picture
SeekIC No. : 001170199 Detail
LB2016T1R5M: Common Mode Inductors (Chokes) INDCTR STD WND 0806 1.5uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB2016T1R5M
Quick Details
Inductance : 1.5 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 380 mAmps Maximum DC Resistance : 0.11 Ohms
Self Resonant Frequency : 80 MHz Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Inductance : 1.5 uH
Tolerance : 20 %
Series : LB
Self Resonant Frequency : 80 MHz
Package / Case : 0806 (2016 metric)
Maximum DC Current : 380 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.11 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB2016T1R5M
VendorTaiyo Yuden
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.5H
Tolerance±20%
Type-
Current 380mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq80MHz
DC Resistance (DCR)143.0 mOhm Max