LB2016T2R2M
Common Mode Inductors (Chokes) INDCTR STD WND 0806 2.2uH 20%
product image
LB2016T2R2M Picture
SeekIC No. : 001169982 Detail
LB2016T2R2M: Common Mode Inductors (Chokes) INDCTR STD WND 0806 2.2uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB2016T2R2M
Quick Details
Inductance : 2.2 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 375 mAmps Maximum DC Resistance : 0.13 Ohms
Self Resonant Frequency : 70 MHz Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 0806 (2016 metric)
Self Resonant Frequency : 70 MHz
Tolerance : 20 %
Series : LB
Package / Case : 0806 (2016 metric)
Maximum DC Current : 375 mAmps
Inductance : 2.2 uH
Maximum DC Resistance : 0.13 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB2016T2R2M
VendorTaiyo Yuden
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance2.2H
Tolerance±20%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 375mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq70MHz
DC Resistance (DCR)169.0 mOhm Max