LDS0705-100M-R
Power Inductors 10uH 2.61A 0.036ohms
product image
LDS0705-100M-R Picture
SeekIC No. : 001180324 Detail
LDS0705-100M-R: Power Inductors 10uH 2.61A 0.036ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LDS0705-100M-R
Mfg:
Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 10 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 2.61 Amps Maximum DC Resistance : 0.036 Ohms
Dimensions : 7.2 mm W x 8 mm L x 5 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 10 uH
Maximum DC Resistance : 0.036 Ohms
Dimensions : 7.2 mm W x 8 mm L x 5 mm H
Maximum DC Current : 2.61 Amps
Parameters:
Technical/Catalog InformationLDS0705-100M-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10H
Tolerance±20%
Package / Case0.307" L x 0.276" W x 0.196" H (7.80mm x 7.00mm x 5.00mm)
PackagingDigi-Reel?
TypeFerrite Core
Current 2.54A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)36.00 mOhm Max