LDS0705-101M-R
Power Inductors 100uH 0.8A 0.357ohms
product image
LDS0705-101M-R Picture
SeekIC No. : 001194490 Detail
LDS0705-101M-R: Power Inductors 100uH 0.8A 0.357ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LDS0705-101M-R
Quick Details
Inductance : 100 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.8 Amp Maximum DC Resistance : 0.357 Ohms
Dimensions : 7.2 mm W x 8 mm L x 5 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.8 Amp
Inductance : 100 uH
Dimensions : 7.2 mm W x 8 mm L x 5 mm H
Maximum DC Resistance : 0.357 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationLDS0705-101M-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance100H
Tolerance±20%
Package / Case0.307" L x 0.276" W x 0.196" H (7.80mm x 7.00mm x 5.00mm)
PackagingDigi-Reel?
TypeFerrite Core
Current 808mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)357.0 mOhm Max