LE120ABD
Low Dropout (LDO) Regulators 12V 100mA Positive
product image
LE120ABD Picture
SeekIC No. : 00531528 Detail
LE120ABD: Low Dropout (LDO) Regulators 12V 100mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LE120ABD
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 18 V Output Voltage : 12 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V Output Current : 100 mA
Load Regulation : 15 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SO-8
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Load Regulation : 15 mV
Output Current : 100 mA
Output Voltage : 12 V
Package / Case : SO-8
Input Voltage MAX : 18 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V