LE120ABZ
Low Dropout (LDO) Regulators 12V 100mA Positive
product image
LE120ABZ Picture
SeekIC No. : 00531073 Detail
LE120ABZ: Low Dropout (LDO) Regulators 12V 100mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LE120ABZ
Quick Details
Input Voltage MAX : 18 V Output Voltage : 12 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V Output Current : 100 mA
Load Regulation : 15 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-92
Output Type : Fixed
Load Regulation : 15 mV
Mounting Style : Through Hole
Output Current : 100 mA
Output Voltage : 12 V
Input Voltage MAX : 18 V
Package / Case : TO-92
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V