LE120CD-TR
Low Dropout (LDO) Regulators 12V 100mA Positive
product image
LE120CD-TR Picture
SeekIC No. : 00529512 Detail
LE120CD-TR: Low Dropout (LDO) Regulators 12V 100mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LE120CD-TR
Quick Details
Input Voltage MAX : 18 V Output Voltage : 12 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V Output Current : 100 mA
Load Regulation : 25 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SO-8
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Current : 100 mA
Load Regulation : 25 mV
Output Voltage : 12 V
Package / Case : SO-8
Input Voltage MAX : 18 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V