LED30W-18-C1660
LED DRIVER 30W 1660MA 90~305
product image
LED30W-18-C1660 Picture
SeekIC No. : 003817113 Detail
LED30W-18-C1660: LED DRIVER 30W 1660MA 90~305
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LED30W-18-C1660
Type: Constant Current Topology: AC DC Converter
Number of Outputs: 1 Package / Case : SO-16
Voltage - Input (Min): 90VAC Voltage - Input (Max): 305VAC
Voltage - Output: 6 ~ 18 V Current - Output (Max): 1.66A
Power (Watts): 30W Voltage - Isolation: -
Dimming: - Features: OCP, OVP, SCP
Operating Temperature: -30°C ~ 60°C Efficiency: 85%
Termination Style: Wire Leads
Description
Type: Constant Current
Termination Style: Wire Leads
Voltage - Input (Min): 90VAC
Dimming: -
Efficiency: 85%
Manufacturer: Thomas Research Products
Voltage - Input (Max): 305VAC
Features: OCP, OVP, SCP
Operating Temperature: -30°C ~ 60°C
Power (Watts): 30W
Current - Output (Max): 1.66A
Voltage - Output: 6 ~ 18 V
Series: LED-30W
Size / Dimension: 4.92" L x 1.69" W x 0.98" H (125.0mm x 43.0mm x 25.0mm)