LED50W-12
LED DRIVER 50W 12V 90~305
product image
LED50W-12 Picture
SeekIC No. : 003817175 Detail
LED50W-12: LED DRIVER 50W 12V 90~305
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LED50W-12
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: LED-50W Operating Supply Voltage : 5 VDC, 12 VDC
Manufacturer: Thomas Research Products Type: Constant Voltage
Topology: AC DC Converter Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 90VAC Voltage - Input (Max): 305VAC
Voltage - Output: 12V Current - Output (Max): 4.2A
Power (Watts): 50W Voltage - Isolation: -
Dimming: - Features: OCP, OVP, SCP
Operating Temperature: -30°C ~ 65°C Efficiency: 84%
Termination Style: Wire Leads
Description
Topology: AC DC Converter
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: -
Termination Style: Wire Leads
Voltage - Input (Min): 90VAC
Dimming: -
Manufacturer: Thomas Research Products
Voltage - Input (Max): 305VAC
Features: OCP, OVP, SCP
Efficiency: 84%
Type: Constant Voltage
Voltage - Output: 12V
Current - Output (Max): 4.2A
Series: LED-50W
Power (Watts): 50W
Operating Temperature: -30°C ~ 65°C
Size / Dimension: 7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.0mm x 43.0mm x 25.0mm)