LES40A48-2V5RE
CONV DC/DC 48V 40A 2.5VOUT 100W
product image
LES40A48-2V5RE Picture
SeekIC No. : 003654805 Detail
LES40A48-2V5RE: CONV DC/DC 48V 40A 2.5VOUT 100W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LES40A48-2V5RE
Quick Details
Series: Eighth-Brick Manufacturer: Emerson Network Power
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 2.5V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 40A
Power (Watts) - Manufacture Series: 100W Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V)
Features: - Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP Module, 1/8 Brick Size / Dimension: 2.30" L x 0.90" W x 0.19" H (58.4mm x 22.9mm x 4.8mm)
Packaging: Tray Packaging : Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tray
Voltage - Output 1: 2.5V
Efficiency: 91%
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Power (Watts) - Manufacture Series: 100W
Current - Output (Max): 40A
Manufacturer: Emerson Network Power
Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V)
Package / Case: 8-DIP Module, 1/8 Brick
Series: Eighth-Brick
Size / Dimension: 2.30" L x 0.90" W x 0.19" H (58.4mm x 22.9mm x 4.8mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLES40A48-2V5RE
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output2.5V
Power (Watts)100W
Number of Outputs1
1st Output2.5 VDC @ 40A