LMS5214IMG-2.5/NOPB
IC REG LDO 2.5V 80MA SC70-5
product image
LMS5214IMG-2.5/NOPB Picture
SeekIC No. : 003595460 Detail
LMS5214IMG-2.5/NOPB: IC REG LDO 2.5V 80MA SC70-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LMS5214IMG-2.5/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: National Semiconductor Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 2.5V Voltage - Input: Up to 6V
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 80mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 80mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 6-TSSOP (5 Lead), SC-88A, SOT-353 Supplier Device Package: SC-70-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 2.5V
Package / Case: 6-TSSOP (5 Lead), SC-88A, SOT-353
Supplier Device Package: SC-70-5
Voltage - Input: Up to 6V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 80mA
Current - Output: 80mA