LMS5213IM7-3.3/NOPB
IC REG LDO 3.3V 80MA SC-70-5
product image
LMS5213IM7-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 003595459 Detail
LMS5213IM7-3.3/NOPB: IC REG LDO 3.3V 80MA SC-70-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LMS5213IM7-3.3/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: National Semiconductor
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 6V Voltage - Dropout (Typical): 0.33V @ 80mA
Number of Regulators: 1 Current - Output: 80mA
Current - Limit (Min): - Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Package / Case : HVQFN-20 (SOT-662-1) Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 6-TSSOP (5 Lead), SC-88A, SOT-353 Supplier Device Package: SC-70-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 3.3V
Package / Case: 6-TSSOP (5 Lead), SC-88A, SOT-353
Supplier Device Package: SC-70-5
Voltage - Input: Up to 6V
Current - Output: 80mA
Packaging: Cut Tape (CT)
Manufacturer: National Semiconductor
Voltage - Dropout (Typical): 0.33V @ 80mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLMS5213IM7-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-5, SC-88A, SOT-323-5, SOT-353, 5-TSSOP
PackagingDigi-Reel?
Current - Output80mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input2.7 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)180mA