LN175J100
Wirewound Resistors - Chassis Mount 175watt 100ohm 5% Non Inductive
product image
LN175J100 Picture
SeekIC No. : 001292316 Detail
LN175J100: Wirewound Resistors - Chassis Mount 175watt 100ohm 5% Non Inductive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LN175J100
Mfg:
Ohmite
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Resistance : 100 Ohms Tolerance : 5 %
Power Rating : 175 Watts Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Series : LN175 Dimensions : 28.6 mm Dia. x 215.9 mm L
Packaging : Bulk Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Description
Operating Temperature Range :
Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Tolerance : 5 %
Packaging : Bulk
Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Resistance : 100 Ohms
Power Rating : 175 Watts
Dimensions : 28.6 mm Dia. x 215.9 mm L