LP1500SOT89
Features: · 27.5 dBm Output Power at 1-dB Compression at 1.8 GHz· 17 dB Power Gain at 1.8 GHz· 1.0 dB Noise Figure· 44 dBm Output IP3 at 1.8 GHz· 50% Power-Added EfficiencySpecifications Parameter Symbol Test Conditions Min Max Units Drain-Source Voltage VDS TAmbient = 22 ± 3 7...
product image
LP1500SOT89 Picture
SeekIC No. : 004398651 Detail
LP1500SOT89: Features: · 27.5 dBm Output Power at 1-dB Compression at 1.8 GHz· 17 dB Power Gain at 1.8 GHz· 1.0 dB Noise Figure· 44 dBm Output IP3 at 1.8 GHz· 50% Power-Added EfficiencySpecifications Parame...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP1500SOT89
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· 27.5 dBm Output Power at 1-dB Compression at 1.8 GHz
· 17 dB Power Gain at 1.8 GHz
· 1.0 dB Noise Figure
· 44 dBm Output IP3 at 1.8 GHz
· 50% Power-Added Efficiency
Specifications
Parameter Symbol Test Conditions Min Max Units
Drain-Source Voltage VDS TAmbient = 22 ± 3   7 V
Gate-Source Voltage VGS TAmbient = 22 ± 3   3 V
Drain-Source Current IDS TAmbient = 22 ± 3   IDSS mA
Gate Current IG TAmbient = 22 ± 3   15 mA
RF Input Power PIN TAmbient = 22 ± 3   350 mW
Channel Operating Temperature TCH TAmbient = 22 ± 3   175
Storage Temperature TSTG - -65 175
Total Power Dissipation PTOT TAmbient = 22 ± 3   2.3 W
Notes:
` Power Dissipation defined as: PTOT º (PDC + PIN) POUT, where
                                                    PDC: DC Bias Power
                                                    PIN: RF Input Power
                                                    POUT: RF Output Power
` Absolute Maximum Power Dissipation to be de-rated as follows above 25:
                                                PTOT= 2.3W (0.015W/) x TPACK