LP3874ET-1.8/NOPB
IC REG LDO 1.8V .8A TO220-5
product image
LP3874ET-1.8/NOPB Picture
SeekIC No. : 003587802 Detail
LP3874ET-1.8/NOPB: IC REG LDO 1.8V .8A TO220-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3874ET-1.8/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: National Semiconductor
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 1.8V Voltage - Input: 2.5 V ~ 7 V
Voltage - Dropout (Typical): - Number of Regulators: 1
Current - Output: 800mA (Max) Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-5 Formed Leads Supplier Device Package: TO-220-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Dropout (Typical): -
Voltage - Output: 1.8V
Current - Output: 800mA (Max)
Packaging: Tube
Voltage - Input: 2.5 V ~ 7 V
Supplier Device Package: TO-220-5
Package / Case: TO-220-5 Formed Leads
Manufacturer: National Semiconductor
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP3874ET-1.8/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220-5 (Bent and Staggered Leads)
PackagingTube
Current - Output800mA
Voltage - Output1.8V
Voltage - Input2.5 ~ 7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A
Current Short Circuit (Isc)2.3A