LP470M400A1P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 47uF 400V (D X L) 22mm x 25mm
product image
LP470M400A1P3 Picture
SeekIC No. : 00767539 Detail
LP470M400A1P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 47uF 400V (D X L) 22mm x 25mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP470M400A1P3
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 47 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : LP Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Diameter :
Length :
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 400 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : LP
Capacitance : 47 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP470M400A1P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance47F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating400V