LP471M200E5P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 470uF 200V (D X L) 30mm x 35mm
product image
LP471M200E5P3 Picture
SeekIC No. : 00771331 Detail
LP471M200E5P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 470uF 200V (D X L) 30mm x 35mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP471M200E5P3
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 470 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : LP Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Diameter :
Length :
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance : 470 uF
Voltage Rating : 200 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : LP
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP471M200E5P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance470F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V