LQD25A48-5V0-3V3RE
CONV DC/DC 48V 15A 3.3/5.0V OUT
product image
LQD25A48-5V0-3V3RE Picture
SeekIC No. : 003623997 Detail
LQD25A48-5V0-3V3RE: CONV DC/DC 48V 15A 3.3/5.0V OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQD25A48-5V0-3V3RE
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Quarter-Brick Manufacturer: Emerson Network Power
Type: Isolated Number of Outputs: 2
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 3.3V Voltage - Output 2: 5V
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 15A, 10A
Power (Watts) - Manufacture Series: 99W Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V)
Features: - Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 7-DIP Module, 1/4 Brick Size / Dimension: 2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm)
Packaging: Tray Packaging : Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Type: Isolated
Voltage - Output 3: -
Features: -
Voltage - Output 1: 3.3V
Number of Outputs: 2
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tray
Voltage - Output 2: 5V
Efficiency: 91%
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Manufacturer: Emerson Network Power
Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V)
Power (Watts) - Manufacture Series: 99W
Series: Quarter-Brick
Size / Dimension: 2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm)
Package / Case: 7-DIP Module, 1/4 Brick
Current - Output (Max): 15A, 10A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQD25A48-5V0-3V3RE
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output3.3VDC, 5.0VDC
Power (Watts)50W
Number of Outputs2
1st Output3.3 VDC @ 15A
2nd Output5.0 VDC @ 10A