LQG15HSR12J02D
RF Inductors 0.12uH 5% Hi-Freq
product image
LQG15HSR12J02D Picture
SeekIC No. : 001209953 Detail
LQG15HSR12J02D: RF Inductors 0.12uH 5% Hi-Freq
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQG15HSR12J02D
Quick Details
Inductance : 120 nH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 150 mAmps Maximum DC Resistance : 1.3 Ohms
Self Resonant Frequency : 600 MHz Q Minimum : 8
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 0402 (1005 metric)
Description
Operating Temperature Range :
Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0402 (1005 metric)
Tolerance : 5 %
Q Minimum : 8
Maximum DC Current : 150 mAmps
Self Resonant Frequency : 600 MHz
Maximum DC Resistance : 1.3 Ohms
Inductance : 120 nH
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQG15HSR12J02D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance120nH
Tolerance±5%
PackagingDigi-Reel?
Type-
Current 150mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 100MHz
Self Resonant Freq600MHz
DC Resistance (DCR)1.300 Ohm Max