LQM21PN1R0MC0D
Power Inductors 0805 1.0uH 20%
product image
LQM21PN1R0MC0D Picture
SeekIC No. : 001179198 Detail
LQM21PN1R0MC0D: Power Inductors 0805 1.0uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQM21PN1R0MC0D
Quick Details
Inductance : 1 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 800 mAmps Maximum DC Resistance : 0.19 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 90 MHz
Shielding : Shielded Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0805 (2012 metric)
Description
Q Minimum :
Dimensions :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Shielding : Shielded
Inductance : 1 uH
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Maximum DC Current : 800 mAmps
Self Resonant Frequency : 90 MHz
Maximum DC Resistance : 0.19 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQM21PN1R0MC0D
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1H
Tolerance±20%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 800mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq90MHz
DC Resistance (DCR)190.0 mOhm Max