LQM21PN1R5MC0D
Power Inductors 0805 1.5uH 20%
product image
LQM21PN1R5MC0D Picture
SeekIC No. : 001176673 Detail
LQM21PN1R5MC0D: Power Inductors 0805 1.5uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQM21PN1R5MC0D
Quick Details
Inductance : 1.5 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 700 mAmps Maximum DC Resistance : 0.26 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 70 MHz
Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L x 0.5 mm H Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0805 (2012 metric)
Description
Q Minimum :
Shielding :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Inductance : 1.5 uH
Maximum DC Resistance : 0.26 Ohms
Maximum DC Current : 700 mAmps
Self Resonant Frequency : 70 MHz
Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L x 0.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQM21PN1R5MC0D
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.5H
Tolerance±20%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 700mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq70MHz
DC Resistance (DCR)260.0 mOhm Max