LQM2HPN1R0MG0L
Power Inductors 1008 1.0uH 20%
product image
LQM2HPN1R0MG0L Picture
SeekIC No. : 001185166 Detail
LQM2HPN1R0MG0L: Power Inductors 1008 1.0uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQM2HPN1R0MG0L
Mfg:
Murata
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 1 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.5 Amps Maximum DC Resistance : 0.09 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 70 MHz
Dimensions : 2 mm W x 2.5 mm L x 1.2 mm H Shielding : Shielded
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 1008 (2520 metric)
Description
Q Minimum :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Shielding : Shielded
Inductance : 1 uH
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dimensions : 2 mm W x 2.5 mm L x 1.2 mm H
Maximum DC Resistance : 0.09 Ohms
Self Resonant Frequency : 70 MHz
Maximum DC Current : 1.5 Amps
Package / Case : 1008 (2520 metric)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQM2HPN1R0MG0L
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1H
Tolerance±20%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 1.6A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq60MHz
DC Resistance (DCR)55.00 mOhm Max