LT1117EST-3.3TR-ES
IC REG LDO 3.3V 800MA SOT-223
product image
LT1117EST-3.3TR-ES Picture
SeekIC No. : 004400350 Detail
LT1117EST-3.3TR-ES: IC REG LDO 3.3V 800MA SOT-223
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1117EST-3.3TR-ES
Mfg:
Linear Technology
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1117EST-3.3TR-ES
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223, SC-73, TO-261 (3 Leads + Tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output800mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input4.75 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)800mA