LT1581CT7-2.5#PBF
IC LDO REGULATOR 10A 2.5V TO2207
product image
LT1581CT7-2.5#PBF Picture
SeekIC No. : 003597013 Detail
LT1581CT7-2.5#PBF: IC LDO REGULATOR 10A 2.5V TO2207
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1581CT7-2.5#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Applications: Converter, Intel Pentium? Voltage - Input: 1.68 V ~ 6 V
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 2.5V
Supply Voltage - Min : 2.375 V Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Through Hole Package / Case: TO-220-7 Formed Leads
Supplier Device Package: TO-220-7
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Packaging: Tube
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Through Hole
Manufacturer: Linear Technology
Applications: Converter, Intel Pentium?
Voltage - Input: 1.68 V ~ 6 V
Package / Case: TO-220-7 Formed Leads
Voltage - Output: 2.5V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1581CT7-2.5#PBF
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220-7 (Bent and Staggered Leads)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output10A
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input3.65 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)10.1A