LT1761ES5-1.2#TRPBF
IC REG LDO 1.2V .1A TSOT23-5
product image
LT1761ES5-1.2#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003594451 Detail
LT1761ES5-1.2#TRPBF: IC REG LDO 1.2V .1A TSOT23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1761ES5-1.2#TRPBF
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: Linear Technology Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.2V Voltage - Input: 1.8 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 100mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 100mA Current - Limit (Min): 110mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package: TSOT-23-5
Voltage - Output: 1.2V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Output: 100mA
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 100mA
Manufacturer: Linear Technology
Current - Limit (Min): 110mA
Voltage - Input: 1.8 V ~ 20 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1761ES5-1.2#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTSOT-23-5, TSOT-5
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output100mA
Voltage - Output1.2V
Voltage - Input2.3 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)110mA