LT3009ESC8-1.8#TRPBF
IC REG LDO 1.8V 20MA SC70-8
product image
LT3009ESC8-1.8#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003593036 Detail
LT3009ESC8-1.8#TRPBF: IC REG LDO 1.8V 20MA SC70-8
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3009ESC8-1.8#TRPBF
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: Linear Technology Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.8V Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.28V @ 20mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 20mA Current - Limit (Min): 22mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-VFSOP (0.492", 1.25mm Width) Supplier Device Package: SC-70-8
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.8V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Input: Up to 20V
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Dropout (Typical): 0.28V @ 20mA
Current - Output: 20mA
Current - Limit (Min): 22mA
Package / Case: 8-VFSOP (0.492", 1.25mm Width)
Supplier Device Package: SC-70-8
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT3009ESC8-1.8#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-8
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output20mA
Voltage - Output1.8V
Voltage - Input2.3 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)22mA