LT6660KCDC-10#TRPBF
IC VREF SERIES PREC 10V 3-DFN
product image
LT6660KCDC-10#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003575528 Detail
LT6660KCDC-10#TRPBF: IC VREF SERIES PREC 10V 3-DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT6660KCDC-10#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Precision Voltage - Output: 10V
Tolerance: ±0.5% Package / Case : TSSOP-14
Temperature Coefficient: 50ppm/°C Voltage - Input: 12.5 V ~ 30 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 350µA Current - Output: 40mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 3-WFDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 3-DFN (2x2) Exposed Pad
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Tolerance: ±0.5%
Temperature Coefficient: 50ppm/°C
Reference Type: Series, Precision
Current - Cathode: -
Voltage - Output: 10V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 40mA
Package / Case: 3-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package: 3-DFN (2x2) Exposed Pad
Current - Quiescent: 350µA
Voltage - Input: 12.5 V ~ 30 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT6660KCDC-10#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeSeries
Voltage - Output10V
Tolerance±0.5%
Voltage - Input10.9 ~ 20 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent270A
Current - Output40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C