LV250U-24
Linear and Switching Power Supplies 24V 250 WATT
product image
LV250U-24 Picture
SeekIC No. : 002760914 Detail
LV250U-24: Linear and Switching Power Supplies 24V 250 WATT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LV250U-24
Quick Details
Product : Switching Supplies Output Power Rating : 250 W
Input Voltage : 90 VAC to 132 VAC, 180 VAC to 264 VAC Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 24 VDC Output Current (Channel 1) : 10.42 A
Mounting Style : Chassis Dimensions : 5 in L x 3.2 in W
Product : Switching Supplies
Output Power Rating : 250 W
Number of Outputs : 1
Mounting Style : Chassis
Output Voltage (Channel 1) : 24 VDC
Output Current (Channel 1) : 10.42 A
Input Voltage : 90 VAC to 132 VAC, 180 VAC to 264 VAC
Dimensions : 5 in L x 3.2 in W