LV250U-48
Linear and Switching Power Supplies 48V 250 WATT
product image
LV250U-48 Picture
SeekIC No. : 002760764 Detail
LV250U-48: Linear and Switching Power Supplies 48V 250 WATT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LV250U-48
Mfg:
LHV Power Corporation
  • Qty
  • 0~50
Quick Details
Product : Switching Supplies Output Power Rating : 250 W
Input Voltage : 90 VAC to 132 VAC, 180 VAC to 264 VAC Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 48 VDC Output Current (Channel 1) : 5.1 A
Mounting Style : Chassis Dimensions : 5 in L x 3.2 in W
Product : Switching Supplies
Output Power Rating : 250 W
Number of Outputs : 1
Mounting Style : Chassis
Output Voltage (Channel 1) : 48 VDC
Output Current (Channel 1) : 5.1 A
Input Voltage : 90 VAC to 132 VAC, 180 VAC to 264 VAC
Dimensions : 5 in L x 3.2 in W