LY1-AC220/240
General Purpose / Industrial Relays GP RELAY
product image
LY1-AC220/240 Picture
SeekIC No. : 002547805 Detail
LY1-AC220/240: General Purpose / Industrial Relays GP RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY1-AC220/240
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Contact Current Rating : 15 A
Coil Voltage : 200 VAC / 240 VAC Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Alloy
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Contact Material : Silver Alloy
Contact Current Rating : 15 A
Contact Form : SPDT
Mounting Style : Through Hole
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Coil Voltage : 200 VAC / 240 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY1-AC220/240
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage15A @ 110VAC
Coil Voltage240VAC
Control Off Voltage (Min)72 VAC
Control On Voltage (Max)192 VAC
Coil Current4.6mA