Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 2 x 16 122.0 x 44.0 x 20.2
M0216MD-162MDBR2-J: Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 2 x 16 122.0 x 44.0 x 20.2
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $19.8 - 21.6 / Piece
Vacuum Fluorescent Displays (VFD) DIM=85.0x36.0x19.5 5 x 7 Dot
US $18.49 - 23.4 / Piece
Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 2 x 16 80.0 x 36.0 x 18.0
US $18 - 18 / Piece
Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 2 x 16 84.0 x 44.0 x 16.6
| Product : | Character Display Modules | Character Count x Line : | 16 x 2 | ||
| Module Size (W x H x T) : | 122 mm x 44 mm x 20 mm | Voltage Rating : | 5 V | ||
| Operating Temperature Range : | - 20 C to + 70 C | Packaging : | Bulk |
| Technical/Catalog Information | M0216MD-162MDBR2-J |
| Vendor | Newhaven Display Intl |
| Category | Optoelectronics |
| Character Size | 9.20mm H x 3.80mm W |
| Format | 5 x 7 Dots |
| Display Format | 16 x 2 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 5V |
| Viewing Area | - |
| Display Type | Character |
| Number of Dots | - |
| Outline L x W x H | 122.00mm x 44.00mm x 20.00mm |
| Interface | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M0216MD 162MDBR2 J M0216MD162MDBR2J |